North Devon Football League
North Devon Gazette Football League North Devon Gazette Football League North Devon Gazette Football League Winners 2011/12

North Devon Association Football League - Honours Page

The full league tables for each season and cup final results are viewable via the History Page

Club Administrator Of the Year
Harold Bartlett Memorial Trophy - Highest Average Marked Referee
Albert Beer Memorial Shield - Premier Division Winners v Brayford Cup Winners

League Titles
Premier - Senior - Intermediate I - Intermediate II - Intermediate III - Intermediate IV
Division II - Division III - Minor Division

Cups
Brayford Cup - Combe Martin Cup - Arlington Cup - North Devon Journal Cup
North Devon Challenge Cup - Appledore Shipbuilders Cup - Bideford Tool Cup - Subsidiary Cup

 

Top Club Administrator Of The Year Winners - Top Administrator Trophy - North Devon Leaguetop
1992-93 A.H. Stacey - Merton
1993-94 A.F. Alcock - Ilfracombe
1994-95 M. Ross - Appledore
1995-96 P. Prouse - Northam Lions
1996-97 W.J. Palfreyman - North Molton
1997-98 L. Woodbridge - Mortehoe & Woolacombe
1998-99 R. Colwill - Bradworthy
1999-00 Robert Nichol - Combe Martin
2000-01 Ian Rumbelow - Lynton & Lynmouth
2001-02 Brian Lacey - Shamwickshire Rovers
2002-03 Alan Johns - Clovelly
2003-04 Kevin Hussell - Chittlehampton
2004-05 Ernie Shapland - South Molton
2005-06 Sandra Gooding - Bratton Fleming
2006-07 Mike Edge - Shebbear United
2007-08 Rob Bates - Sporting Barum
2008-09 Dave Loder - Boca Seniors
2009-10 Phil Prouse - Northam Lions
2010-11 Fred Avery - High Bickington

Harold Bartlett Memorial Trophy Winners - Highest Average Marked Referee- top
1998-99 S Durrant
1999-00 M (Fred) Saunders
2000-01 M (Fred) Saunders
2001-02 Andrew Cook
2002-03 Andrew Cook
2003-04 Brian Fishleigh
2004-05 Gary Paine
2005-06 Ashley Hockin
2006-07 Mathew Hayne
2007-08 M (Fred) Saunders
2008-09 M (Fred) Saunders
2009-10 Peter Sercombe
2010-11 M (Fred) Saunders

Albert Beer Memorial Shield Winners - Albert Beer Memorial Shield - North Devon Leaguetop
2011-12 Boca Seniors
2012-13  

Premier Division Winners - Premier Cup - North Devon Leaguetop - Known as the Senior Division until Season 1969-70
1904-05 Pilton, Yeo Vale
1905-06 South Molton
1906-07 South Molton
1907-08 South Molton (Horne Cup won outright)
1908-09 Barnstaple
1909-10 South Molton
1910-11 Holy Trinity (B'ple)
1911-12 South Molton
1912-13 Torrington
1913-14 South Molton (Kirkwood Cup won outright)
1914-19 No Competition
1920-21 South Molton
1921-22 Taw Shipyard (B'ple)
1922-23 Taw Shipyard (B'ple)
1923-24 Holsworthy
1924-25 Lynton
1925-26 Lynton
1926-27 Bideford AAC
1927-28 Lynton
1928-29 Appledore
1929-30 Bideford AAC
1930-31 Bude
1931-32 Tiverton
1932-33 No Competition
1946-47 Barnstaple Amateurs
1947-48 Minehead
1948-49 Torrington
1949-50 Combe Martin
1950-51 Appledore
1951-52 RAF Chivenor
1952-53 Appledore
1953-54 RAF Chivenor
1954-55 Appledore
1955-56 Barnstaple Town
1956-57 Appledore
1957-58 Appledore
1958-59 Torrington
1959-60 Appledore
1960-61 Appledore
1961-62 Appledore
1962-63 Barnstaple Town
1963-64 Barnstaple Town
1964-65 Barnstaple Town
1965-66 Barnstaple Town
1966-67 Ilfracombe Town
1967-68 Braunton
1968-69 Braunton
1969-70 Bideford Reserves
1970-71 Ilfracombe Town
1971-72 Barnstaple Town
1972-73 RAF Chivenor
1973-74 Barnstaple Town
1974-75 Appledore
1975-76 Holsworthy
1976-77 Bradworthy
1977-78 Bradworthy
1978-79 Pilton Centre
1979-80 Fremington
1980-81 Pilton Centre
1981-82 Ilfracombe Town
1982-83 Ilfracombe Town
1983-84 Abbey Centre
1984-85 Torrington Reserves
1985-86 Fremington
1986-87 Fremington
1987-88 Fremington
1988-89 Dolton
1989-90 Fremington
1990-91 Fremington
1991-92 Bradworthy
1992-93 Bradworthy
1993-94 Bradworthy
1994-95 Combe Martin
1995-96 Appledore
1996-97 Shamwickshire
1997-98 Shamwickshire
1998-99 Shamwickshire
1999-00 Ilfracombe Town
2000-01 Competition Abandoned
2001-02 Shamwickshire
2002-03 Shamwickshire
2003-04 Braunton
2004-05 Morwenstow
2005-06 Boca Seniors
2006-07 Boca Seniors
2007/08 Boca Seniors
2008-09 Boca Seniors
2009-10 Shamwickshire Rovers
2010-11 Boca Seniors
2011-12 Boca Seniors
 
Senior Cup - North Devon LeagueSenior Division Winners - top - Known as the Junior Division or Division II until Season 1969-70
1983-84 Fortescue
1984-85 Dolton
1985-86 Greenpark
1987-88 Abbey Centre
1988-89 Shamwickshire
1989-90 Morwenstow
1990-91 Hearts Of Oak
1991-92 Parkhead
1992-93 Willand Rovers
1993-94 Anchor
1994-95 Barnstaple AAC
1995-96 Georgeham
1996-97 South Molton
1997-98 Dolton
1998-99 Boca Seniors
1999-00 High Bickington
2000-01 Competition Abandoned
2001-02 Barnstaple AAC
2002-03 Boca Seniors
2003-04 Hartland
2004-05 Shamwickshire
2005-06 Woolacombe
2006-07 North Molton
2007-08 Ilfracombe Town Reserves
2008-09 Torrington
2009-10 Braunton Reserves
2010-11 Pilton Academicals
2011-12 Bideford Reserves
 
Division II Winners - top
1904-05 Barnstaple Parish Church
1905-06 Newport (Barnstaple)
1906-07 Barnstaple Parish Church
1907-08 Holy Trinity
1908-09 Combe Martin
1909-10 Newport (Barnstaple)
1911-12 Braunton
1919-20 Barnstaple Apprentices
1920-21 Barnstaple Town
1921-22 Combe Martin
1922-23 Braunton
1923-24 Braunton
1924-25 Braunton (Chapman Cup won outright)
1925-26 Lynton
1926-27 Bishops Tawton
1927-28 North Molton
1928-29 Chulmleigh
1929-30 Hatherleigh
1930-31 Lynton
1931-32 Tiverton (South Molton Section), Woolacombe (Barnstaple Section )
1932-33 Torrington (South Molton Section), Lynton (Barnstaple Section)
1933-34 Appledore
1934-35 Bude
1935-36 Appledore
1936-37 Lynton
1937-38 Holsworthy
1938-39 South Molton
1945-46 Braunton
1946-47 Barnstaple Amateurs
1947-48 Dolton
1948-49 RAF Chivenor
1949-50 High Bickington
1950-51 Dolton
1951-52 Dolton
1952-53 Dolton
1953-54 Dolton
1954-55 South Molton
1955-56 Lynton
1956-57 Appledore & Weare Giffard (jointly)
1957-58 Hatherleigh
 
Intermediate One Cup - North Devon LeagueIntermediate I Division Winners - top
1958-59 Hatherleigh
1959-60 Lynton
1960-61 RASC (Fremington)
1961-62 High Bickington
1962-63 Hatherleigh
1963-64 Chittlehampton
1964-65 Landkey
1965-66 Dolton
1966-67 Landkey
1967-68 Lynton
1968-69 Lynton
1969-70 Dolton
1970-71 Bradworthy United
1971-72 Fremington YC
1972-73 Barnstaple Colts
1973-74 Combe Martin
1974-75 Bell Athletic
1975-76 Landkey
1976-77 Pilton Centre
1977-78 Combe Martin
1978-79 Alenco
1979-80 Braunton
1980-81 Clovelly
1981-82 Abbey Centre
1982-83 Bideford Centre
1983-84 Woolacombe & Mortehoe
1984-85 White Horse
1985-86 Chittlehampton
1986-87 Torrington Colts
1987-88 Shamwickshire
1988-89 Sandpiper Inn
1989-90 Parkhead
1991-92 Admiral Vernon
1992-93 Bratton Fleming
1993-94 Shaplands
1994-95 Georgeham & Croyde
1995-96 Braunton FP
1996-97 Barnstaple Riverside
1997-98 Shamwickshire
1998-99 High Bickington
1999-00 Woolsery
2000-01 Competition Abandoned
2001-02 Bideford Youth
2002-03 Seamus O'Donnell's
2003-04 Torrington
2004-05 Woolacombe
2005-06 Northam Lions
2006-07 Bratton Fleming
2007-08 Combe Martin Reserves
2008-09 Landkey
2009-10 Woolsery
2010-11 Wrey Arms
2011-12 Fremington
 
Intermediate Two Cup - North Devon LeagueIntermediate II Division Winners - top
1958-59 RAF Chivenor
1959-60 Chulmleigh
1960-61 North Molton
1961-62 Woolacombe
1962-63 Shebbear
1963-64 Braunton Reserves
1964-65 Burrington
1965-66 Burrington
1966-67 High Bickington
1967-68 Fremington
1968-69 Dolton
1969-70 Hartland
1970-71 Barnstaple Colts
1971-72 Combe Martin
1972-73 Shebbear
1973-74 Kilkhampton
1974-75 Braunton FP
1975-76 Pilton Centre
1976-77 Puford
1977-78 Buckland Brewer
1978-79 Fremington Foxhounds
1979-80 Lynton & Lynmouth
1980-81 Royal Exchange
1981-82 Ilfracombe Town Reserves
1982-83 FCC Braunton
1983-84 White Horse
1984-85 Bishops Nympton
1985-86 Torrington Colts
1986-87 Pyworthy
1987-88 Abbey Centre Reserves
1988-89 Wrey Arms
1989-90 Sporting VSW
1990-91 Admiral Vernon
1991-92 Hearts Of Oak
1992-93 Mortehoe & Woolacombe
1993-94 AFC Barum
1994-95 Braunton PP
1995-96 Barnstaple Riverside
1996-97 Westward Ho! Athletic
1997-98 High Bickington
1998-99 Fremington
1999-00 Red Star Barum
2000-01 Competition Abandoned
2001-02 Wrey Arms
2002-03 Lovacott
2003-04 Woolacombe
2004-05 Torridgeside
2005-06 Dolton
2006-07 Grosvenor
2007-08 Anchor
2008-09 Buckland Brewer
2009-10 Wrey Arms
2010-11 Northside Atlantic
2011-12 Barnstaple FC
 
Division III Winners - top
1921-22 Barnstaple Park Rangers
1922-23 Barnstaple Park Rangers
1923-24 Barnstaple Park Rangers (Soares Cup won outright)
1935-36 Chittlehampton
1936-37 High Bickington
1937-38 Barnstaple Old Boys
1938-39 Winkleigh
1946-47 Bishops Tawton
1947-48 North Molton
1948-49 Heanton United
1949-50 Barnstaple Town Colts
1950-51 Heanton
1951-52 North - Woolacombe
South - Swimbridge
1965-66 Shamwickshire
 
Intermediate III Division Winners - top
1966-67 Fremington YC
1967-68 Torrington Reserves
1968-69 Braunton Reserves
1969-70 Northam Lions
1970-71 Fremington YC
1971-72 Bowden Green
1972-73 Barnstaple Division Police
1973-74 Braunton FP
1974-75 Alenco
1975-76 Putford
1976-77 Pilton Centre Reserves
1977-78 Fremington Foxhounds
1978-79 Bideford YC
1979-80 Royal Exchange
1980-81 Abbey Centre
1981-82 Hartland Reserves
1982-83 Woolacombe
1986-87 Sandpiper Inn
1987-88 Wrey Arms
1988-89 Shamwickshire Reserves
1991-92 Shaplands
1992-93 Westward Ho!
1993-94 Putford
1994-95 Inter Cleo's
1995-96 Woolsery
 
Intermediate IV Division Winners - top
1968-69 Northam
1971-72 Bradworthy Reserves
1972-73 Hatherleigh
1973-74 Alenco
1975-76 Instow & Greenpark
1977-78 Landkey
1978-79 Royal Exchange
1979-80 Bideford YC
1980-81 Knapp
 
Minor Division Winners - top
1922-23 Shamwickshire Rovers
1934-35 High Bickington
1938-39 Barnstaple Old Boys
1948-49 Appledore
1949-50 Appledore
1950-51 Bideford
1955-55 Barnstaple Town
1956-57 Barnstaple AAC
1957-58 Landkey
1958-59 Bideford AFC
1959-60 Bideford
1960-61 Fremington
1962-63 Barnstaple Town
1963-64 Appledore
1964-65 Barnstaple Town
1968-69 Holsworthy
1969-70 Barnstaple Town
1970-71 Appledore
1971-72 Hatherleigh
1972-73 Hatherleigh
1973-74 (18)Hartland
(16) Bideford AAC
1974-75 Bideford AAC
1975-76 Bideford AAC
1976-77 Bideford AAC
1977-78 Bideford AAC
1978-79 South Molton
1979-80 Bideford
1980-81 Fortescue
1981-82 FL 81
1982-83 Appledore
 
Brayford Cup - North Devon LeagueBrayford Cup Winners - top - Bequeathed by the late Charles Slader in 1964
1965-66 Barnstaple Town
1966-67 North Molton
1967-68 Braunton
1968-69 Braunton
1969-70 Barnstaple Town Reserves
1970-71 Bideford
1971-72 RAF Chivenor
1972-73 Dolton
1973-74 Bradworthy
1974-75 Barnstaple Town
1975-76 Appledore
1976-77 Bradworthy
1977-78 Pilton Centre
1978-79 Pilton Centre
1979-80 Morwenstow
1980-81 Ilfracombe
1981-82 Ilfracombe
1982-83 Clovelly
1983-84 Ilfracombe
1984-85 Barnstaple Town Reserves
1985-86 Braunton FC
1986-87 Combe Martin
1987-88 Dolton Rangers
1988-89 Bradworthy
1989-90 Braunton
1990-91 Fremington
1991-92 Appledore/Bideford AAC
1992-93 Fremington
1993-94 Appledore/Bideford AAC
1994-95 Willand Rovers
1995-96 Appledore
1996-97 Shamwickshire
1997-98 Ilfracombe Town
1998-99 Ilfracombe Town
1999-00 Ilfracombe Town
2000-01 Competition Abandoned
2001-02 Braunton
2002-03 Shamwickshire
2003-04 Morwenstow
2004-05 Braunton
2005-06 Dolton
2006-07 Boca Seniors
2007-08 Appledore
2008-09 Braunton
2009-10 Braunton
2010-11 Boca Seniors
2011-12 Boca Seniors
 
Combe Martin Cup - North Devon LeagueCombe Martin Cup Winners - top - The Combe Martin Cup was presented to the League by P. A. Norman Esq. in 1949/50 Season
1949-50 Appledore
1950-51 Appledore
1951-52 Appledore
1952-53 RAF Chivenor
1953-54 RAF Chivenor
1954-55 RAF Chivenor
1955-56 Barnstaple Town
1956-57 Barnstaple Town
1957-58 Lynton
1958-59 Torrington
1959-60 Landkey
1960-61 Appledore
1961-62 Chittlehampton
1962-63 Hatherleigh
1963-64 Ilfracombe
1964-65 Barnstaple Town
1966-67 Lynton
1967-68 Morwenstow
1968-69 Burrington
1969-70 Bratton Fleming
1970-71 Hartland
1971-72 Shamwickshire
1972-73 Barnstaple Colts
1973-74 Combe Martin
1974-75 Kilkhampton
1975-76 Woolacombe
1976-77 Woolacombe
1977-78 Combe Martin
1978-79 High Bickington
1979-80 Pilton Centre Reserves
1980-81 Clovelly
1981-82 West Down
1982-83 Ilfracombe Reserves
1983-84 Bell Athletic
1984-85 Fremington
1985-86 Woolacombe
1986-87 Bell Athletic
1987-88 Abbey Centre
1988-89 Shamwickshire
1989-90 Appledore/Bideford AAC
1990-91 Putford
1991-92 Hearts Of Oak
1992-93 Willand Rovers
1993-94 South Molton
1994-95 Appledore/Bideford AAC
1995-96 Appledore
1996-97 Lynton
1997-98 Boca Seniors
1998-99 Boca Seniors
1999-00 Barnstaple AAC
2000-01 Competition Abandoned
2001-02 Braunton
2002-03 Boca Seniors
2003-04 North Molton
2004-05 Fremington
2005-06 Woolacombe
2006-07 Torridgeside
2007-08 Torrington
2008-09 Torrington
2009-10 Braunton Reserves
2010-11 Bratton Fleming
2011-12 Bideford Reserves
 

Arlington Cup - North Devon LeagueArlington Cup Winners - top

Presented by Miss R C Chichester, of Arlington Court, to the League in 1927.

1928-29 Lynton
1929-30 Hatherleigh
1930-31 Torrington
1931-32 Appledore
1932-33 Appledore
1934-35 Torrington
1935-36 Bickington
1936-37 Woolacombe
1937-38 Holsworthy
1938-39 Lynton
1957-58 Brayford
1958-59 Fremington
1959-60 Lynton
1960-61 RASC Fremington and Lynton Jointly
1961-62 Lynton
1962-63 Landkey
1963-64 Braunton
1966-67 Fremington YC
1967-68 Shamwickshire
1968-69 Bratton Fleming
1969-70 Hartland
1970-71 Barnstaple Colts
1971-72 Bideford YC
1972-73 Shapland & Petter
1973-74 AMP (Bideford)
1974-75 Braunton FP
1975-76 Pilton Centre
1976-77 Putford
1977-78 Buckland Brewer
1978-79 Chittlehampton
1979-80 Lynton & Lynmouth
1980-81 Ilfracombe Reserves
1981-82 Fremington Reserves
1982-83 RAF Chivenor Reserves
1983-84 Woolacombe & Mortehoe
1984-85 White Horse
1985-86 Bishops Nympton
1986-87 Torrington Colts
1987-88 North Molton
1988-89 Sandpiper Inn
1989-90 Barnstaple Town Colts
1990-91 Sporting VSW
1991-92 Admiral Vernon
1992-93 Clovelly
1993-94 Shaplands
1994-95 Mortehoe & Woolacombe
1995-96 Braunton FP
1996-97 Shamwickshire
1997-98 Shamwickshire
1998-99 Bude Town
1999-00 Woolsery
2000-01 Competition Abandoned
2001-02 Bude Town
2002-03 Torrington
2003-04 Torrington
2004-05 Georgeham & Croyde
2005-06 Northam Lions
2006-07 Bratton Fleming
2007-08 Equalizers
2008/09 Torrington Admirals
2009-10 Woolsery
2010-11 Woolacombe & Mortehoe
2011-12 Fremington
 
North Devon Challenge Cup Winners -top
1929-30 Bideford AAC
1930-31 Bude
1931-32 Bude
1949-50 Holsworthy
1953-54 RAF Chivenor
1954-55 RAF Chivenor
1955-56 RAF Chivenor
1956-57 South Molton
1957-58 Bideford
1958-59 Combe Martin
1959-60 Barnstaple AAC
1960-61 Ilfracombe Town
1961-62 Bideford
1962-63 Ilfracombe
1963-64 Barnstaple Town
1964-65 Barnstaple Town
1965-66 South Molton
1967-68 Bratton Fleming
1968-69 Braunton
1969-70 Heanton United
1970-71 N Devon Meat Co.
1971-72 Milton Dameral
1972-73 Bell Athletic
1973-74 Braunton FP
1974-75 Alenco
1975-76 Putford
1976-77 Fremington Foxhounds
1977-78 Fremington Foxhounds
1978-79 Bideford YC
1979-80 Abbey Centre
1980-81 Abbey Centre
1981-82 FCC Braunton
1982-83 Braunton Reserves
1983-84 White Horse
1984-85 Barnstaple Town Colts
1985-86 Appledore/Bid AAC III
1986-87 Pyworthy
1987-88 Sandpiper Inn
1988-89 Wrey Arms
1989-90 Sporting VSW
1990-91 Admiral Vernon
1991-92 Hearts Of Oak
1992-93 Shaplands
1993-94 Westward Ho!
1994-95 Braunton FP
1995-96 Inter Cleo's
 
Appledore Shipbuilders Cup Winners - top
1968-69 Northam
1971-72 North Molton Reserves
1972-73 Halwill
1973-74 North Molton
1974-75 Putford
1975-76 Instow & Greenpark
1977-78 Landkey
1978-79 Royal Exchange
1979-80 Bideford YC
1980-81 Knapp
1986-87 Sandpiper Inn
1987-88 South Molton Reserves
1988-89 Northam L/Green Park III
1991-92 Shaplands
1992-93 Westward Ho!
1993-94 Barnstaple AAC Reserves
 
Bideford Tool Cup Winners - top
1994-95 Inter Cleo's
1995-96 Braunton
1996-97 Clovelly
1997-98 Merton
1998-99 Northam Lions
1999-00 Holsworthy
2000-01 Competition Abandoned
2001-02 Torrington Admirals
2002-03 Pilton Academicals
2003-04 Woolacombe
2004-05 Buckland Brewer
2005-06 Dolton Reserves
2006-07 Shebbear
 
North Devon Journal Cup Winners - top
2007-08 Anchor
2008-09 Ilfracombe Town Thirds
2009-10 Wrey Arms
2010-11 Torridgeside Reserves
2011-12 Braunton Fourths
 
Subsidiary Cup Winners - top
1986-87 Mortehoe
1994-95 Okehampton
1998-99 Red Star Barum
1999-00 Holsworthy